Reference

Klára Selucká, Regional Talent Acquisition Manager, Johnson Controls

"I'm very much enjoying regular mutual coaching sessions with Ivona, she is very supportive, insightful, challenging, action oriented, and inspiring! I would highly recommend Ivona to anyone seeking greater self-awareness and ready to commit to action plans to take the next steps in their lives as she is contributing significantly to my professional and personal growth."       

                                                                                                                             


Hana Pullova, General Manager, Randstad


I worked with Ivona for over 2 years and found her to be exceptionally competent and professional. She was Senior HR Specialist for IBM project with deep experience in delivering innovative HR solutions for IBM contractors. Ivona possesses excellent talent management and HR business skills, strong project management, and great client relationship skills. Ivona is also a very kind and emphatetic person. It was a pleasure to work with her.

      Emilia Popovičová, Advokátka

Ivona is a very likeable, professional and organised person to work with. She is efficient and follows up with notes and feedback. She is not just an expert in her field of work, but also very creative and intuitive person. She also points you in directions you may not have thought of. I enjoyed my conversations and it has helped me with my career decisions. She is a great mentor, and her feedback was as valuable as feedback can be. Ivona, in turn, gave me the courage to look to my intuition as a guidebook for creating the life I had been longing to create for myself. It is with the highest confidence that I recommend Ivona.

Kristýna Vysloužilová, Account Manager, Ipsos

IpsosGoing through the coaching process with Ivona has helped me to focus on my priorities, to determine my goals properly and to realize what I need to do to reach them eventually. Ivona as a coach is very empathetic and obviously experienced person. During very pleasant and inspiring meetings she helped me to ask the right questions regarding the level of satisfaction, targets or limiting beliefs so as to always get a new perspective and clear set of actions needed to be taken.

Alena Dítětová, Minimed Care Team Leader, Medtronic Czechia

MedtronicAs a coach, Ivona is professional, knowledgeable and experienced. She works with the client needs on her mind, uses varied methods, guides and helps looking deeply for answers. She helped me marshal my thoughts, find a new angle to look on things and encourage my confidence.

Hana Chmielová, Infrastructure&Integration Business Unit Leader, Asseco Central Europe

AssecoThe coaching session with Ivona is always an enriching experience. She possesses the right mix of skills and qualities for being an empathetic, trustworthy coach. Above all, I enjoyed her ability to ask deep, to-the-core questions and let the coachee to find not-so-obvious answers from within.Radovan Janeček, SVP, Engineering, GoodData


Ivona had built HR practices at our fast growing startup from the scratch. In retrospective, I realise how critical job this was in a super-fast changing business environmen of our company with business teams located in the USA and R&D teams located in Czech and Vietnam. Ilona also led the HR transformational efforts during two acquisitions (Systinet->Mercury; Mercury->HP) setting up solid foundation for long-term success of the team within these much larger companies.

Dagmar Holíková, Senior Consultant, Manpower


Ivonu Metelkovou znám jako svou bývalou kolegyni, kde jsme obě pracovaly jako personalistky. Postupem času jsem jí lépe poznala i po osobní stránce. Ivona byla vždy velice aktivní, pracovala na svém vzdělání a navštěvovala hodně kurzů. Svým nadšením mě motivovala k práci na mém osobním rozvoji. Hodiny osobního koučinku s Ivonou mi pomohly si uvědomit v čem je můj problém a chtěla bych jí touto cestou poděkovat, že jsem začala své problémy řešit a pracovat na sobě.


Bohuslava Bea Špondrová, Personal & Business Coach


"Ivona has great personality and her openess and energy is what makes working with her fun and great experience. She is positive, hard working and interested in the end result. As a coach is Ivona quickly able to gain trust and create safe environment. She is able to guide the client through any situation with confidence, great empathy and she has amazing ability to see beyond the current issue."Gabriela Sigmundová, Maminka na rodičovské dovolené

S Ivon jsem absolvovala několik sezení na různá témata (seberealizace, podnikání, osobní rozvoj, partnerství, strach z létání..). Při práci a komunikaci s ní se mi líbí:
1. Používá různé metody, techniky co zrovna se nejlépe hodí pro danou situaci, kterou klient řeší, umí maximálně na MÍRU UŠÍT daný koučink směrem ke klientovi.
2. Napojí se zcela na klienta, tak že si u člověka velmi rychle získá důvěru (což je velké umění). Proto kladu velký důraz na její EMPATII.
3. Díky jejím otevřeným otázkám, pozitivnímu a vřelému přístupu se také klient bez problému "OTEVŘE".
4. Mám ráda lidi, kteří svou práci dělají se zapálením, NADŠENÍM a je vidět, že je to opravdu baví, o to víc profi to působí a baví to i Vás. Ona k těmto lidem patří.
5. Nikdy klienta do ničeho nenutí (tím zároveň dává najevo, že Vás RESPEKTUJE), je to příjemné a přitom společně dojdete k řešení.
6. Vděčím jí s obrovskou úctou, za překonání jedné ze svých "nejtěžších" životních fobií-strachu z létaní letadlem!
(Vždy jsem se bála panicky létat, s příchodem dcery se to zhoršilo. Do letadla jsem vždy nastoupila s tím, že se strachem budu bojovat a "klepala" se celou cestu, abych už byla zpátky na zemi.) Díky Ivon koučinku jsem si sama dospěla ke svému vlastnímu rituálu "bezpečí". Používám ho před každým letem a cítím se nepopsatelně dobře a hlavně v klidu. Nikdy jsem si nemyslela, že se toho strachu zbavím. Měla jsem možnost rituál v poslední době vyzkoušet 14krát, čili mohu říci, že opravdu funguje.